Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Nedir ?

Müşterilerin hayat içinde huzursuzlukları ya da memnuniyetsizliklerini gidermede veya hafifletmede yardımcı olur. Onlara özsaygı sorunlarında ve arzularına amaçlarına ulaşma konusunda yardımcı olur.Bir yaşam koçu öncelikle danışanı çok iyi analiz ederek, danışanın zihin yapısını ve nasıl düşündüğünü anlar.Danışanın kişilik haritasını çıkartarak, doğru ve yanlışlarını görmesine yardımcı olur.

Danışanın kendini yeniden şekillendirme sürecinde yol haritası çizer. Danışanını büyük bir ilgi ve dikkatle dinler.Danışanın elindeki kartları alıp, en iyi şekilde oynamasına, bazen oyunun kurallarını değiştirmesine ya da daha iyi bir oyun kurmasına yardımcı olur.

Yaşam koçu, danışanında yeni, güçlü, pozitif duygu ve düşünceler yaratarak onun değişimini destekler. Danışanına sorumluluk verir. Danışanını asla yargılamaz, eleştirmez ve zorlamaz. Danışanına daima enerji, güç ve motivasyon sağlar.Yaşam koçu seanslarda ve çalışmalarında sıfır sorumluluk alır.

Çünkü bir yaşam koçu asla danışanını yönlendirmez, yönetmez, asla akıl vermez. Yaşam koçluğu çalışmalarında tüm sorumluluk danışandadır.Bir yaşam koçu güçlü bir motivasyon ustasıdır. Her seansta danışanını daha güçlü ve kendine güvenen bir insan haline getirmek için onu motive eder.Yaşam koçu, danışanına akıllı sorular sorarak, danışanının farkındalığını geliştirir.

Koçluk seansları esnasında danışanının itirazlarını iyi çözümler. Koçluk seansları danışanın gösterdiği dirençleri ustalıkla çözer.Yaşam koçu danışanı ile sohbet halinde olur. Bu sohbetler ile danışanın dünyasına girer, onunla uyumu yaratır.

Empatik bir dinleyicidir.Yaşam koçu danışanının duygusal banka hesabına güven, anlayış ve sevgi yatırarak, danışanına psikolojik oksijen verir. Zira bilir ki, karşısındaki insanın tek isteği anlaşılmak, sevilmek ve saygı duyulmaktır.

Koçluk almak size ne sağlar ?

- Standart görüş alanınızın dışına çıkar çok daha geniş bir çerçeveden bakarak şimdiye kadar görmediklerinizi görür, düşünmediklerinizi düşünür, fark etmediklerinizi fark edersiniz.
- Bu yeni görüş, yeni düşünme ve yeni farkındalık haraket alanınızı ve seçeneklerinizi arttırır.
- Hareket alanınızın ve seçeneklerinizin artması motivasyonunuzu yükseltir ve sizde eyleme geçme isteği yaratır.
- Eyleme geçtiğinizde alacağınız sonuçlar da değişir.
- Kendiniz için en doğru hedefi belirleyip sizin için en uygun yolu bulursunuz.
- Hedefe gitmenizi durduran ya da zorlaştıran engelleri kolayca aşarsınız.
- Kendinizi tanımaya başlarsınız.
- Olumlu yönde kalıcı değişimler yaşamaya başlarsınız.